1. ATÖLYE

  image

  Çağdaş Felsefi Bilinç Kuramları | 13-15 Eylül 2019

  Bu yılki atölye çalışmasında, gitgide yaygınlaşan ve derinleşen felsefi bilinç kuramlarının müzakeresini yapmayı hedefliyoruz. Bilindiği üzere klasik dönemden aşina olduğumuz “bedenden bağımsız bir ruh var mıdır” sorusu, artık metafizik bir problem olarak ya da metafizikle ilgili tartışmalar bağlamında değil, natüralizm içinde “bilinçli bir canlı olmak nedir” şeklinde sorulmaktadır. Atölye çalışmasında şu soruların cevapları aranacaktır: Ele alınan kuramların temel iddiaları nedir? Bu iddiaların gerekçeleri nelerdir? Kuramlar tutarlı ve/ya geçerli midir? Kuramların güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Kuramların başlıca eleştirileri nelerdir? Kuramların bilinçle ilgili açıklama getiremediği bir konu var mıdır? Bu bağlamda kuramlara yöneltilebilecek temel eleştiriler nelerdir? Bu kuramların dini ve ahlaki sonuçları nelerdir?​

 2. SEMİNER

  image

  Din Felsefesi Derneği Seminerleri

  Yeni dönemde yeni programlarla sizlerleyiz. Kasım ayında ilk olarak Dr. Duygu Aksoy bize tezini anlatacak. İlgilenen arkadaşları bekleriz. Not:Kontenjan sınırlıdır. Katılmak için lütfen aşağıdaki formu doldurdunuz. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd0QC4ubMtau2msEnafei6dFhq2GXw_sfHCF3mYrfDnm_UY7Q/viewform

 3. ATÖLYE

  image

  Din Felsefesinin Üniversite Eğitimindeki Yeri

  Din Felsefesi Derneği olarak 2018 senesinde düzenleyeceğimiz atölye çalışmasında din felsefesinin bir akademik araştırma ve eğitim/öğretim alanı olarak üniversite programındaki yerini müzakere etmeyi amaçlıyoruz.

 4. DERGİ

  image

  Din ve Felsefe Araştırmaları Haziran 2018

  Din Felsefesi Derneği'nin hakemli akademik dergisi Din Felsefe Araştırmaları'nın ilk sayısı yayınlandı. Her yıl iki defa dijital ortamda yayınlanacak derginin tüm sayılarına dfa.dfd.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 5. SEMPOZYUM

  image

  Philosophical Hermeneutics in the Islamicate Context

  This conference would like to engage with one specific context among all those which were and still are, as it were, “affected” by philosophical hermeneutics: the Islamicate context. The Islamicate context seems to be particularly relevant for three reasons at least: 1) The Islamicate context is intertwined with the Western context in a way that calls for asking whether the application or the import of philosophical hermeneutics in general does or does not require a minimum of shared history, and whether one should speak – in the particular Islamicate context – either of a cultural or a conceptual transfer only? 2) The Islamicate context retains a clear and sound reference to religion that makes its entanglement with philosophical hermeneutics a burning challenge for all parties involved. Is it true, as some contend since several decades, that philosophical hermeneutics can help interpreting Islamic thought anew? 3) The Islamicate context and the Western context are not just intertwined, but they are also penetrating each other. How does philosophical hermeneutics contribute to their mutual understanding?

Video Galeri Tümü
Etkinlik Takvimi Tümü